Arıkan Konağı Butik Otel ve Restoran
Kıbrıs Gazileri Konağımızda hasret giderdi

Tarih: 04.10.2013 01:13:39


Kıbrıs Barış Harekatında aynı bölükte görev yapan askerler ve aileleri Kozan’da bir araya geldi.

Türkiye'nin 1974 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı sırasında aynı bölükte görev yaparak gazilik unvanı alan askerler ile aileleri, Konağımızda  düzenledikleri etkinlikte bir araya geldi.

Etkinliğin  ev sahipliğini yapan Kozanlı Kıbrıs gazisi Ömer Faruk Kaymaz, aynı bölükte askerlik yaptıkları arkadaşlarıyla birbirlerini unutmamak için son 3 yıldır biraraya geldiklerini ve anılarını tazelediklerini, son toplantıyı da memleketi Kozan'da düzenlediğini belirtti.

            Kıbrıs Barış Harekatı'nda çarpışmaya düğüne gider gibi gittiklerini ifade eden Kaymaz, bundan sonra her yıl bir araya gelmeye çalışacaklarını anlattı.

            Harekat sırasında teğmen rütbesiyle 28. Tümen Tank Taburu Karargah Bölüğü komutanı olduğunu bildiren emekli Yarbay Sabri Yardımcı da harekatta omuz omuza görev yaptığı askerlerle 40 yıl sonra birlikte olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta tüm Türk askerlerinin kahramanca savaştığını, bölüğündeki askerlerin de vatanı ve milleti için üstün bir gayretle görev yaptığını anlatan Yardımcı, bölüğünün harekâtı kayıp vermeden tamamladığını kaydetti.

            Yardımcı, gazetecilerin bir sorusu üzerine, Beşparmak Dağları'na çıkan tankla ilgili bir çok kaynakta yanlış bilgiler ve yalan haberler bulunduğunu da ifade etti. Söz konusu tankın ana görevinin 28 Temmuz'daki 1. harekatta son tepe olan 1023 rakımlı tepenin alınması olduğunu bildiren Yardımcı, şunları aktardı: "Rumların 1. ateşkesi ihlal etmesi üzerine Türk tarafınca karşılık verilmiştir. Tankın görevi son tepe olan 1023 rakımlı tepenin ele geçirilmesiydi. O tepe alındı. Ondan sonra Laptakarava harekatı başladı. Laptakarava harekatı için başka bir komutanımız tankı alıp harekata katıldı. O sırada tank mayına girdi ve orada kaldı. Dönemin 28. Tümen Komutanı Osman Fazıl Polat ve Bolu Komanda Tugayı Komutanı Sabri Demirağ harekatta aktif görev almıştır. Kıbrıs Barış Harekatı ile özdeşleşen ve bir anıt olan bu tank halen orada durmaktadır ve ilelebet duracaktır"

Gaziler Erdem Ulukan, Ender Kesikburun ve Nurettin İnan da birlikte görev yaptıkları komutanları, arkadaşları ve aileleriyla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını, bir sonraki toplantının İzmir'de, 5'inci toplanın ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılmasını planladıklarını belirtti.

Kıbrıs gazileri ve aileleri daha sonra ilçenin tarihi ve turistik merkezlerini gezdi. 


Copyright © 2009-2015 Arıkan Konağı  |  Site Tasarım: gökdeniz
Sitemizi bugün 6 , toplam 68595 kişi ziyaret etti. Şuan 1 kişi online